Ознака: почина

Црна хроника

Почина писателката Тамара Арсовска

По кусо боледување, на 86-годишна возраст, утрово почина Тамара Арсовска, член на Друштвото на писатели на Македонија од 2004 година. Таа е автор на повеќе книжевно-публицистички книги, и тоа: „Запаметено […]

Црна хроника

Трагедија во Скопје: Почина девојчето што вчера падна во базен

Петгодишно девојче кое вчера паднало во базен во скопски ресторан починало утринава, информира МВР. Вчера во 21:10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во базен на угостителски објект во […]

Црна хроника

Почина познатиот пејач Момо Николоски

Македонскиот пејач, Момо Николоски ја загуби битката со тешката болест. Тажната вест на Фејсбук ја објави неговата сопруга, а семејството и пријателите праќаат пораки со сочувство. Валбурга редовно информираше и за […]

Меѓународен фудбал

На натпревар во Боливија почина 32-годишен фудбалски судија

За време на натпреварот од 25.коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на “Олвејс Реди“ и “Петролеро“ (5:0) починал судијата Виктор Хуртадо. Трагедијата се случи во второто полувреме кога […]

Црна хроника

Почина Благородна Дулиќ, поранешна пратеничка во македонското Собрание

Почина Благородна Дулиќ, дознава КУРИР. Таа беше пратеничка во македонското Собрание, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Родена е на 18.4.1941 година во Кочани и беше дипломиран правник. Била член на Републичкиот судски […]

Црна хроника

По кусо боледување почина Алајдин Демири

Алајдин Демири, поранешeн градоначалник на Тетово и поранешен амбасадор во Швајцарија, почина вчера во Тетово на 65 годишна возраст по кусо боледување. Демири беше политички аналитичар, универзитетски професор и член на […]

Црна хроника

Почина Ивко Панговски, доајенот на македонското спортско новинарство

Во 88-та година од животот почина доајенот на македонското спортско новинарство Ивко Панговски. Препознатлив по својот глас, тој повеќе од половина век ги пренесуваше највозбудливите спортски настани на Радио Скопје. […]