Ознака: права

Занимливости

За загубен багаж надоместок до 1.200 евра, ова се вашите права при патување со авион

Патувањето со авион веќе не е „толку голем“ луксуз. Нискобуџетните компании нудат повратни билети некогаш и за максимум 20 евра, па полека како да се менуваат навиките на граѓаните. Тие […]

Вести

Овс се вашите права и обврски при користење на годишен одмор

Правото на  платен годишен одмор е уставно загарантирано право. Уставот на Република Македонија става посебен акцент на неприкосновеноста на правото на одмор, со определбата дека од ова право вработениот не […]

Вести

Важно: Еве ШТО да правите ако во недела ве нема на избирачкиот список!

В недела, 11 декември, се одржуваат предвремени парламентарни избори. Гласачите мора да ги знаат нивните права и обврски на денот на гласањето, меѓу кои и што треба да направат доколку […]

Вести

Црн понеделник: Жените во Полска се откажуваат од секојдневните активности за да се борат за своите права

Илјадници жени во Полска денеска нема да се појават на работа, ќе се откажат од работи во домаќинството и ќе апстинираат од секс како протест поради планираните законски измени во […]