Ознака: правда

Избор на уредникот

Игор Дурловски им прости на сите. Отворено писмо година дена подоцна!

Помина точно една година и еден ден од утрото на 28ми ноември кога дванаесет припадници на МВР, специјалци во полна опрема влегоа во мојот дом, утрото во пет часот. Моите […]

Македонија

Правда, не амнестија – напиша Дамовски на Фејсбук 

Еден од обвинетите за настаните од 27 април во Собранието на Р.Македонија, режисерот Борис Дамовски кој беше еден од организаторите на „За заедничка Македонија“ се огласи на социјалните мрежи по […]

Вести

Граѓаните бараат правда за убиените кај Смилковско езеро

„Спиеш ли мирно Заев. #Монструм“, „Правда за жртвите, затвор за монструмите“. „Колку субвенции земаа монструмите?“. Ова се само дел од пораките кои ги испратија граѓаните кои денес протестираа пред Судот […]

Вести

Груевски: Имаме селективна правда преку политички монтирани процеси

На судењето за „Траекторија“ имаше еден фрапантен момент каде што самата обвинителка кажа дека разговорите има можност да бидат манипулирани и контаминирани, осносно дека може во нив да се уфрлат […]

Вести

Заев на разни начини избегнува соочување со правдата, се одложи денешното судење

Во Кумановскиот суд се одложи судењето на лидерот на СДСМ Зоран Заев по приватна тужба на Виктор Цветковски, генералниот секретар на ГРОМ, заради објавување на прислушуваните разговори во бомбите, пренесеува […]

Вести

Јакимовски: Не може да има селективна примена на правда што се користи во политички цели

Претседателот на ГРОМ Стевче Јакимовски денеска јавно  ги повика правосудните органи да се однесуваат согласно законските прописи и да не дозволува  двојството во функционирање на правниот поредок на Р.М.Тој истакна […]