Ознака: Православие

Вести

Велигденско послание на Митрополитот г.Петар

Возљубени браќа и сестри, во Христа Воскреснатиот! Велигден è Ден на Христовото, но и нашето Воскресение. Најрадосниот поздрав за целиот човечки род – Христос Воскресе, насекаде одекнува во овие тешки […]

Издвојуваме Контроверзни фајлови

КОГА И КАДЕ НАВИСТИНА БИЛ РАСПНАТ ИСУС ХРИСТ?

Елена Битнер: Фалсифакторите на историјата сепак не биле толку сигурни во себе и не го предвиделе степенот на нивниот недостаток на предвидливоста со што можеме да се играме со нив како […]

Вести

Денеска е Св. Григориј Богослов, според календар на МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 јануари. Денеска е Св. Григориј Богослов. Во Црквата името Богослов го носат само три личности: Јован, апостолот и евангелист, Симеон, наречен […]

Живот

Помолете се за здравје: Молитва кон св. Василиј Острошки Чудотворец

Свет оче Василиј, силен помошнику и милосрден заштитнику, почуј ги и сега нашите молитви, солзи и воздишки. Како добар пастир што ги бара залутаните овци и за нив страда, собери […]

Живот

Проштевањето е чистење на душата: Направете го ова во недела за Прочка

Македонската традиција за Прочка е богата и разновидна. Секаде се одбележува овој празник меѓу македонскиот народ. Прочка, всушност, може да се нарече и наш празник, празник на македонскиот народ затоа […]

Избор на уредникот

Гелева: Бартоломеј дефинитивно ќе ја укине и Цариградската патријаршија

Последна вест, шокантно! Патријаршијата на Бартоломеј на денешниот состанок во Фанар штотуку ја распушти Архиепископијата на Руската Православна Црква во Западна Европа со укинување на патријаршискиот Томос од 1999 година. […]

Избор на уредникот

Јавен повик да се организира сеправославна литија во Скопје

ЈАВЕН ПОВИК! По повод се зачестените содомски средби и соблазни од содомитите во Скопје, верниот народ православен членови на светата МПЦ-ОА бара од Светиот Синод при МПЦ-ОА да организира сеправославна […]

Вести Живот

Прочка – празник на проштевањето и очистувањето од гревовите

Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Очигледно е дека проштевањето е обичај востановен под влијание на црквата, додека огновите, […]