Ознака: право

Сцена

Синот на Меган и Хари е единствен на светот кој го има ова право

Новородениот син на Хари и Меган Маркл е единствен на светот кој може да стане и британски крал и американски претседател. Бебето на кралевскиот пар автоматски стана британски државјанин на […]

Вести

МНР: Атина да не измислува закани, туку да го почитува правото

Да не се измислуваат закани, туку да се почитува правото и да се гради партнерство, се наведува во реакцијата на македонското Министерство за надворешни работи на изјавата на грчкиот премиер […]

Вести

СОНК: Законско право и обврска на директорите е да распоредуваат класно раководство на наставници ки ги исполнуваат условите

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија – СОНК, најостро реагира на изјавата на Петар Атанасов, член на највисокото раководство на СДСМ, дадена денес.Во продолжение интегрален текст […]

Вести

СЈО прави спектакл од постапките што треба да се тајни

Специјалното јавно обвинителство не ги почитува законите и прави медиумски циркус од постапките кои ги води. Според законот предистражните и истражни постапки се тајни, но според СЈО, кој се става […]

Вести

Јанева уште еднаш го потврди скандалозното непознавање на правото

Специјалното јавно обвинителство на чело со Катица Јанева покажува елементарно непознавање на правото, законите и Уставот на Република Македонија. Тие бараат од екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска да донесе […]