Ознака: преврат

Вести

Турција пушта на слобода 38.000 затвореници

Турција издаде декрет за ослободување на 38.000 затвореници. По неуспешниот обид за државен удар затворите се пренаселени, бидејќи десетици илјади бунтовници беа уапсени од властите. Според турските медиуми, над 35.000 […]

Меѓународен фудбал

Најдобриот турски фудбалер е обвинет за тероризам

Турција издаде потерница за фудбалската легенда Хакан Шукур поради неговото евентуално учество во обидот за преврат на 15 јули, пренесе агенцијата Анадолија.Голгетерот и освојувач на бронзен медал од Светскиот шампионат […]