Ознака: преговори

Вести

Што носи Бучковски од Бугарија? Не смее да дојде до замрзнување на меѓусебните односи

Што носи специјалниот претставник Бучковски назад во земјава. Дали одговор кој македонското МНР го чека уште од ноември минатата година или пак како што велат од бугарското МНР нивен акциски […]

Вести

Македонија подготвена за преговори, во фокусот на надворешната политика решавање на прашањето со Бугарија

Северна Македонија е подготвена за почеток на преговори со Европската Унија, земјата стори се што треба за да почне отворањето на поглавјата, фокусот и натаму е евроинтеграцијата, а одложувањето на […]

Вести

Ниту „историја за Балканот“ ниту преговори за Македонија!

Заклучоците на Европската Унија за Западен Балкан ниту вчера не беа усвоени откако Словачка, Австрија и Чешка се побуниле дека ЕУ премногу ѝ попушта на Бугарија во завршниот текст, објави […]

Вести

Захариева: Без гаранции нема преговори

Недостатокот на “гаранции за добрососедски односи и неспроведувањето на билатералните договори”, е клучниот фактор што ја довело бугарската влада да не ја прифати преговарачката рамка за Македонија и да го […]

Балкан

БГНЕС: Бугарите се против почнувањето на преговори на Македонија со ЕУ

БГНЕС: Бугарите се против почнувањето на преговори на Македонија со ЕУ Запрепастувачки, но вистинито. Најголем дел од Бугарите се против стартот на преговорите за влез во ЕУ на нашата држава. […]

Вести

ЦАРИНСКАТА УПРАВА СО НАЈВИСОКА ОЦЕНКА ВО ОВОГОДИНЕШНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА

Царинската управа на Република Северна Македонија како дел од подготовките за влез во Европската Унија во континуитет воведува нови информатички системи поврзани со спроведување на царинските постапки. Целта е поедноставување […]

Вести

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара

За Бујар Османи идентитетот е затворено прашање, за Гоце ќе се разговара Новиот министер за надворешни работи е оптимист дека со политички разговори ќе се надминат разликите со Бугарија. Тој […]

Вести

Македонија започнува преговори за членство во ЕУ

Македонија започнува преговори за членство во ЕУ Ова беше пред кратко време соопштено на прес конференција во Владата на РСМ. Повеќе информации и анкети можете да најдете на нашата Фејбук страница!!! […]