Ознака: преговори

Вести

ХАН: Перспективата за членство во ЕУ може да стане реалност за С. Македонија дури по 30 години

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно остро го критикуваше негативниот став на Франција и одбивањето на европските лидери да донесат одлука за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, […]

Вести

Датумот за преговори блиску, а сепак далеку

Во Брисел попладнево започнува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој една од точките на разговори ќе биде одлуката за почеток на преговори за Северна Македонија и Албанија. […]

Вести

На 15 октомври ќе се знае дали Македонија ќе добие датум за преговори

Француската државна секретарка за европски прашања Амели де Моншалан, се обрати пред Парламентарното собрание на Советот на Европа, што се одржува во Стразбур, во својство на претседавач со Комитетот на […]

Балкан Вести

Критериумите за преговори не се исполнети

Марија Спираки, пратеничка на “Нова Демократија“ во Грција, изјави дека ПЈРМ, не ги исполнува копенхашките критериуми и не е подготвена да ги започне преговорите за пристап во Европската Унија. Спираки […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Вести

Им текна на Грците – Илинденска Македонија значи држава која го сака Солун за главен град

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис го информирал грчкиот премиер Алексис Ципрас дека предлогот на Зоран Заев „Илинденска Македонија“ е неприфатлив и неодговорен предлог. „Ова име историски е директно поврзано […]