Ознака: преговори

Вести

Алијансата со БЕСА: Поднесовме 86 приговори до ДИК

Алијансата со БЕСА до Државната изборна комисијата вчера вечерта поднесе 86 приговори за изборниот процес во Општина Чаир.-Самиот број на поднесени приговори покажува за каков нефер изборен процес зборуваме во […]

Вести

Димитров се умилкуваше, Грците си признаа дека полесно се преговара со СДСМ

На вчерашната средба меѓу МНР на Македонија и Грција во Атина, Никос Коѕијас и Никола Димитров, грчкиот министер „откри“ една голема јавна тајна – дека на грчката страна секогаш и […]

Вести

Груевски: И како опозиција силно ќе работиме Македонија да добие преговори со ЕУ и членство во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ и како опозиција силно ќе работи Македонија да добие преговори со Европската унија и членство во НАТО. Оваа порака од Брисел денеска ја испрати претседателот на најголемата опозициска партија […]

Вести

Груевски: Во преговорите со ДУИ не се сложивме со платформата и двојазичност на цела територија

Преговорите со ДУИ пропаднаа и не беше искористен првично мандатот за создавање на влада бидејќи главен проблем беше барањато за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија што е неприфатливо, […]

Вести

Главен проблем за пропаднатите преговори е двојазичноста

Најголем дел од преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не успеал поради тоа што партијата предводена од Никола Груевски не отстапувала од ветеното за време на кампањата – дека нема да […]

Вести

Џејсон Гринблат е назначен за специјален претставник во меѓународните преговори на Трамп

Џејсон Гринблат, еден од главните советници на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, ќе стане негов специјален претставник во меѓународните преговори, пренесоа американските медиуми.Веста ја соопшти екипата на Трамп за транзиција […]

Вести

СДСМ со приговори во чисто албански средини сака да ја украде волјата на мнозинството македонски гласачи

Државната изборна комисија по половина час задоцнување ја почна седницата на која ги разгледува приговорите на СДСМ и Коалицијата и на Беса на изборите. Едногласно ченовите на ДИК се договорија […]

Вести

Шеќеринска „тури пепел“ на преговорите – СДСМ ги изгуби сите позиции кои претходно ги имаше!

Вчерашниот договор е поразителен за опозицијата, бидејќи сите претходни барања кои опозицијата ги постави како услов за одржување на предвремени парламентарни избори паднаа во вода, а за тоа најголем виновник […]