Ознака: предвремени избори

Вести

Предвремени избори нема да има, приоритети се пописот и локалните избори

Премиерот Зоран Заев вчера уште еднаш го повтори ставот дека предвремени избори нема да има. Тоа што мора да се спроведе, рече Заев, е пописот, а приоритет се и редовните […]

Вести Македонија

Премиерот Заев: Одиме на предвремени избори, најбрзо што може

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, откако државата не доби датум за влез во Европската Унија,  на денешната прес конференција најави предвремени парламентарни избори најбрзо што може. Нив, кажа утре ќе ги предложи […]

Балкан

Грците одат на предвремени избори, познат и датумот

Предвремените парламентарни избори во Грција ќе се одржат на 7 јули наместо на 30 јуни, како што претходно објавија локалните медиуми, пренесува „Катимерини“. Како што се наведува во текстот, терминот […]

Македонија

Села бара оставка од Заев и експертска Влада

Премиерот Заев да поднесе оставка и веднаш да се формира експерстка Влада, побара лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по бегството на експремиерот Никола Груевски. Истовремено тој побара одговорност […]

Вести Македонија

Ќе има ли Уставни промени или избори?

Со комплетно спротивставени ставови на двете најголеми македонски политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денес продожи Собраниската комисија за Уставни промени. До кога ќе трае некој не може да предвиди, веројатно […]

Вести

Можни се предвремени избори заедно со референдумот

Предвремени парламентарни избори се можна опција доколку тоа биде потребно за да се постигне цензусот за референдумот. Премиерот Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање рече дека сите опции се отворени.

Вести

ВМРО ДПМНЕ: Единствен излез од кризата се нови избори

Единствено решение за излез од политичката криза во која СДСМ ја втурна Република Македонија се нови предвремени парламентарни избори.Аболицираниот криминалец Зоран Заев може да тргува со сопствените интереси. Аболицираниот Заев […]