Ознака: пред Собрание

Македонија

Пред Собрание протест против загадениот воздух

Денес во 13 часот пред македонското Собрание започна мирен протест на група граѓани организирани против загадениот воздух. Тие, како што велат за “Независен весник“, се загрижени за состојбата на воздухот […]

Македонија

„Македонија блокира“ постави шатори пред Собранието

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт-амандманите согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на уставното име на Република […]

Вести Македонија

Протест пред Собрание

Пред почетокот на собраниската седница на која почна постапката за Уставни измени, пред зградата на Собранието на Република Македонија се собраа група граѓани, кои протестираат против таквата постапка, јавува Прессингтв.мк. […]