Ознака: прекумерна тежина

Живот

Шест типа на луѓе со прекумерна тежина

Научниците открија дека можат да ги поделат дебелите луѓе во светот на шест вида, пишува “Индипендент”. Студијата ги идентификува следниве групи: млади мажи со тешко пијанство, лица на средна возраст, […]

Живот

Скоро две милијарди возрасни луѓе во светот страдаат од прекумерна тежина

Најпопуларните јадења во класичен ресторан, односно 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло, Бразил. За угостителските објекти за брза […]

Занимливости

Докторите со шокантна информација: Нема повеќе операции за пушачите и дебелите луѓе!

Лекарите во  Британија донеле одлука пушачите и дебелите луѓе да не може да се оперираат  се додека  не се ослободат  од лошите  навики и  нездравиот начин на живот.Одлуката  ја донел […]

Живот

Едноставен начин да одредите дали имате ПРЕКУМЕРНА тежина!

Научниците од Универзитетот во Оксфорд откриле нов и едноставен начин да одредите дали имате прекумерна тежина.Земете врвка која одговара на вашата висина. Пресечете ја на половина, а потоа замотајте ја […]