Ознака: премиерот

Македонија

СЕММ ја оценува како недолична и несоодветна од носител на јавна функција, изјавата на премиерот Заев

Вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев дека нема да дозволи суетен новинар да ја симне Владата од власт, СЕММ ја оценува како недолична и несоодветна од носител на јавна функција. Улогата […]

Економија Македонија

Премиерот Заев ќе ги израдува пензионерите

Денес премиерот Заев обраќајќи се пред пензионерите на Републичката ревија на песни, музика и игри 2019 година соопшти дека растот на економијата во првиот квартал од годинава достигнал 4,1 отсто. Истовремено […]

Македонија

Премиерот Заев и македонска владина делегација денес во Виена

Денес владина делегација предводена од премиерот Заев ќе учествува на Виенскиот економски форум “Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Македонија“. Делегацијата, во која се вклучени вицепремиерот за економски […]

Македонија

Откако ги слушна барањата на албанските партии и Заев сфати дека сака консензуален претседател

-Посакувам да имаме консензуален кандидат од сите. Да имаме човек кој ќе биде татко на нацијата зад кој ќе застанеме сите, изјави премиерот Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој се […]

Вести Македонија

Заев го откажал ручекот со Курц и Хан

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц во понеделник во Виена на работен ручек ги повика премиерите од земјите од Западен Балкан. На состанокот ќе присуствува и комесарот за проширување и соседска политика, […]

Вести Македонија

Заев подготвен за дијалог со Мицкоски

Премиерот Зоран Заев е подготвен низ дијалог со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски да најде решение за состојбата во која се наоѓа Р.Македонија. Одговарајќи му на пратеникот Крсто Јовановски од […]