Ознака: премиер

Свет

Премиерот на Либан си даде оставка: Додека им се обраќаше на нацијата, демонстрантите и полицијата жестоко се судрија

Премиерот на Либан, Хасан Диаб, денеска официјално поднесе оставка од таа позиција по експлозијата во Бејрут.  Обраќајќи се пред народот, Диаб рече дека е на страната на народот, повикувајќи ги […]

Вести

ДУИ: Етничкиот македонски монопол врз моќта заврши, одиме со Албанец за премиер

Центарот за комуникации со јавност на ДУИ лиферуваше текст, образложение зошто Албанец треба да биде премиер: Секогаш беше фактичка ситуација дека Премиерот на земјава ќе биде од кандидатите на СДСМ […]

Вести

Лазим Дестани веројатен албански кандидат за Премиер на државава

Лазим Дестани веројатен албански кандидат за Премиер на државава Лазим Дестани (на сликата десно) е веројатниот кандидат за премиер. Агенцијата ИНА јави за идејата кандидатот да дошол од бизнис сферата, […]

Вести

АРТАН ГРУБИ САМОУВЕРЕНО: СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ НЕРВОЗНИ ЗАШТО ЗНААТ ДЕКА ТОА ШТО ДУИ ЌЕ НАУМИ – ТОА И РЕАЛИЗИРА

АРТАН ГРУБИ САМОУВЕРЕНО: СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СЕ НЕРВОЗНИ ЗАШТО ЗНААТ ДЕКА ТОА ШТО ДУИ ЌЕ НАУМИ – ТОА И РЕАЛИЗИРА Во интервју во Дневникот на „Сител“, Артан Груби одговори на реакциите на […]

Вести

Али Ахмети и денеска ја продолжи кампањата за Албанец премиер

Али Ахмети и денеска ја продолжи кампањата за Албанец премиер Имено тој објави денеска видео во кое ја објаснува потребата за еднаквост на Албанците. Која ќе ја постигнеле ако имаат […]

Македонија

Премиерот не се слушнал телефонски со Катица пред да и го конфискуваат мобилниот

Денес на прес-конференција премиерот Заев изјави дека тој не се слушнал телефонски со Катица Јанева, пред да и биде конфискуван мобилниот телефон. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со наводите во […]

Политички партии

Села: Го направив Заев премиер, а тој се здружи со ДУИ

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села разочаран од односот на власта кон Општина Гостивар изјави дека повеќе нема да коалицира со СДСМ на Зоран Заев. -На прашања на граѓаните, […]

Македонија

Уставните измени денес во Службен весник, следната недела нота до грчкото МНР

Иако се уште не е стапен на сила Договорот од Преспа македонскиот премиер Зоран Заев во неколку наврати веќе го користеше името Република Северна Македонија. Причина за тоа, како што рече, […]

Контроверзни фајлови

Груевски на Сејшели. Кој ја лиферуваше видео бомбата?

Во шокантно видео кое синојка беше објавено на повеќе македонски портали се гледа како Груевски се одмара на Сејшелите во една посебно опуштена атмосфера. И се би било во ред […]

Вести Македонија

Премиерот на Малта во официјална посета на Македонија

Делегација на Република Малта предводена од премиерот Џозеф Мускат денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Со највисоки државни и воени почести, делегацијата ќе биде пречекана на платото […]