Ознака: препораки

Здравје

2 важни совети за сите родители чии деца ќе треба да одат на училиште секој ден

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата […]

Вести

Комисија за заразни болести: Да се отворат угостителските објекти

Комисија за заразни болести: Да се отворат угостителските објекти Уште една неофицијална информација која многумина ќе ги израдува. КЗБ препорачала утрово на својата седница отворање на угостителските објекти. Се разбира […]

Вести

Издадени се препораки за патници кои користат јавен превоз

Препораки за патници кои користат јавен превоз: Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња) Задолжително носете заштитна опрема со […]

Вести

ЕК препораки: Како да се патува низ Европа во време на пандемијата

Европската комисија излезе со општи упатства за патување со авион, воз, брод и копнен сообраќај кои ви ги пренесуваме во продолжение. Општи упатства: Патниците ќе бидат охрабрени да купуваат билети […]

Вести

Велигден во услови на коронавирус, ова се препораките

Во пресрет на Христовото воскресение – Велигден, премиерот Оливер Спасовски апелираше да се почитуваат мерките на Владата, да нема собири и најголемиот христијански празник верниците да го минат во кругот […]

Вести

Препораки од Д-р Жан Митрев: Подобро носете шал, заштитна отколку маска

Академик доктор Жан Митрев преку видео обраќање дава неколку препораки за тоа како луѓето да се заштитат од опасниот коронавирус. Според него, многу подобро е ако луѓето замотаат топол шал […]

Живот

Жан Митрев со препораки за борба против коронавирусот, еве што препорачува тој

Доктор Жан Митрев препорачува на свежото време никако не треба да се излегува по надвор, бидејќи свежото време на вирусот му го олеснува патот до белите дробови. -Никако не треба […]