Ознака: Преспански договор

Избор на уредникот

Анализа: (Р)еволуцијата во ставот на Христијан Мицкоски за Договорот од Преспа

Почитувани одлучивме да го преземеме овој текст, анализа за состојбите во најголемата опозициска партија и промената на ставовите во врска со промената на името на Македонија кое што се случи […]

Македонија

Сиљановска: Чувајте си го вие Преспански, ние ќе си го чуваме името

И професорката и кандидатка за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова, потсети на годишнината од потпишувањето на Преспанскиот договор. – Една година потоа. Чувајте си го вие Преспански, ние ќе […]

Македонија

Котлар: Ова што се прави во однос на македонската историја претставува најлоша форма на фашизам!

Професорката Наташа Котлар порачува дека ова што се прави со македонската историја е најлоша форма на фашизам. “Преспанисти, Илиристи…! Ова што се прави во однос на македонската историја (читај и […]

Балкан Вести

Ципрас наскоро во официјална посета на Скопје

На „Делфи економски форум“ Алексис Ципрас најави дека наскоро ќе стане првиот грчки премиер што остварил официјална посета на Македонија. Во своето обраќање тој истакна дека „желбата за дијалог и за […]

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! (2019)

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А на […]

Вести

Бачев: Иванов да ги извести ООН дека договорот од Преспа е невалиден!

Вчера се случи едно од најголемите предавства во поновата македонска историја. Странскиот измеќар Зоран Заев и 81 пратеник извршија национално предавство врз македонскиот народ и македонската држава со изгласувањето на […]

Вести Македонија

Иванов: Македонскиот јазол не може да се пресече, туку мора многу внимателно да се разврзува

Почитувани присутни, Уставот на Република Македонија ме обврзува како Претседател на Република Македонија барем еднаш во годината да се обратам во Собранието за прашања од мојата надлежност. Во оваа прилика, […]

Балкан Вести

“Нова демократија“ нема да гласа за Преспанскиот договор, повтори Мицотакис

Зборувајќи на промоцијата на новата книга на потпретседателот на “Нова демократија“, Костис Хаѕидакис, Мицотакис повтори дека најголемата грчка опозициска партија, чиј лидер е тој, останува на позицијата дека нема да гласа […]