Ознака: Прес-конференција

Вести

Венко Филипче: Со воведување на нови мерки за заштита ќе се потрудиме да го избегнеме карантинот

Состојбата со пандемијата со ковид-19 се влошува како во светот, така и кај нас. Месецот септември може да биде почеток на нов есенски бран на новозаразени со коронавирусот, истакна министерот […]

Вести

Ќе се тестираат сите лица поврзани со директорката на Кожната клиника

Дванаесет нови заболени со коронавирус има во последните 24 часа во земјава. Од нив седум се од Скопје, пет од Куманово. Вкупниот број на заболени со овој вирус во земјава […]

Вести Видео

Конференција за печат на Филипче (15.3.2020) – нема место за паника!!

Нема место за паника, рече Филипче на денешната прес-конференција за состојбата со коронавирусот кажа дека во државата има 120 респиратори, а потоа им се заблагодари на приватните болници кои на располагање […]

Македонија

Кои се директори ќе ги потфати најавената “метла“?

На денешната прес-конференција премиерот Заев најави дека почнува постапката за разрешување на високи државни функционери, директори, раководители, членови на управни одбори и владини институции. Тој наброи повеќе лица кои ќе бидат […]

Свет

Ризикот од нуклеарна војна не е за потценување

На годишната прес-конференција кој се одржува денес рускиот претседател Владимир Путин изјави: „Заканата од нуклеарна војна не треба да се потценува”. „Намалувањето на контролата на оружјето може да доведе до глобална нуклеарна […]

Македонија

Полицајците без зимски јакни

На денешната прес-конференција независниот синдикат на полицијата информира дека неодамна една група полициски службеници земале униформа, но според нив, се работи за пролетна јакна со која полицајците треба да работат […]

Македонија

Физички нападната медицинска сестра на КАРИЛ

Семејство на пациент кој ноќеска починал на КАРИЛ во Клиничкиот центар “Мајка Тереза“ во Скопје, со клоци нападнале медицинска сестра и се заканувале по нејзиниот живот. Од Клиниката потврдуваат дека […]