Ознака: претседател

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А […]

Македонија

СДСМ ќе бира претседател со отворен повик за самокандидрање

Денес на својата веб страница Социјалдемократскиот сојуз на Македонија објави отворен повик за самокандидрање на кандидати за претседателски избори 2019 година. Рокот за пријавување на кандидатите е до 19 февруари, а кандидатот за […]

Коментари

Курир на Мицковски ја билда Силјановска отворено, пусти Влатко

Без преседан е билдањето на Силјановска за кандидат на „Белата палата“. Перењето мозоци е пуштено на најјако. Па некаква листа се претставува како дефинитивен знак дека интелигенцијата е зад Гордана, […]

Сцена

Анџелина Џоли во трка за претседател на САД

Во интервју за „Би-би-си“ актерката Анџелина Џоли, која е специјален пратеник на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации и води активни кампањи одговараше на низа чувствителни прашања како мигранти и […]

Македонија

Иванов: На 30-ти септември со негласање, тивкото мнозинство донесе гласна одлука

„Кога сте подготвени едно прашање да решите по секоја цена, тогаш цената е највисока. Цената на ваквото решавање на македонското прашање е правно и историско поништување на Македонскиот народ, бидејќи […]

Вести Македонија

Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието

Претседателот на Р. Македонија, Ѓорге Иванов денес во 12 часот ќе одржи годишно обраќање во Собранието на Р.Mакедонија. Секоја година, традиционално, претседателот на државата има годишно обраќање пред пратениците.

Македонија

За Спасовски е дојдено времето за консензуален претседател

Што поголем консензус околу кандидатот или кандидатката за претседател, тоа подобро, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во новогодишно интервју за порталот 24 инфо. -Низ концептот „Едно општество за […]

Македонија

Младен Чадиковски легитимен претседател на ЗНМ

На вчера одржаната конститутивна седница Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија со автентично толкување на Статутот на организацијата, го прогласи Младен Чадиковски за легитимно избран претседател, со мнозинство гласови […]

Македонија

Кабинетот на претседателот реагира на исказот на Младеновски за “27 април“

Попладнево Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов  реагираше во врска со исказот на обвинетиот Михаил Младеновски за случувањата од 27 април дека советникот на претседателот Синиша Алексоски им кажал дека Иванов […]

Македонија

За Ахмети Денко Малески е прифатлив консензуален кандидат за претседател

Според Али Ахмети засега најдобар кандидат за консензуален кандидат за претседател на државата е Денко Малески. ,,Но сепак останува за ова да разговараме со сите политички субјекти”, додава Ахмети во изјава за […]

Вести Свет

Украина прогласи воена состојба

Откако Русија заплени три украински поморски бродови, во теснец во близина на полуостровот Крим кој е анектиран од Русија, украинскиот Парламент гласаше „за“ прогласување на воена состојба во период од 30 […]