Ознака: претседател

Издвојуваме

Граѓаните не се задоволни од однесувањето на Пендаровски во кризата

Граѓаните не се задоволни од однесувањето на Пендаровски во кризата! Ве прашавме на нашата фејсбук страница: Како ја оценувате работата на Претседателот Пендаровски во овие кризни времиња? Лајк ако сметате дека […]

Вести

Пендаровски за членството во ЕУ и НАТО: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели на државата

Пендаровски за членството во ЕУ и НАТО: Заслуживме ново поглавје во остварување на стратешките цели на државата Почитувани сограѓани, Во овие денови на искушенија кога сме свртени кон своите најблиски, […]

Спорт

Наумче Мојсоски избран за претседател на Комисијата за спорт на СДСМ

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец Наумче Мојсоски е избран за претседател на новата комисија за спорт во СДСМ. Оваа одлука е донесена на вчрашната седница за Центарaлниот одбор на партијата на […]

Вести

Алберто Фернандез, нов претседател на Аргентина

Фернандез (60) победи со 48 проценти од гласовите, а неговиот конзервативен ривал и врсник Макри, освои 40 отсто гласови, покажуваат податоците од речиси целосно преброените гласачки ливчиња, пренесе БТА. Резултатот […]

Вести Видео

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името!

Филип Петровски во Струга – долу Преспанскиот договор и промената на името! Тезите на д-р Филип Петровски, интегрално. Погледајте. Некои велат убедливо најјакиот говор на собирот на ДПМНЕ вчера. А […]

Македонија

СДСМ ќе бира претседател со отворен повик за самокандидрање

Денес на својата веб страница Социјалдемократскиот сојуз на Македонија објави отворен повик за самокандидрање на кандидати за претседателски избори 2019 година. Рокот за пријавување на кандидатите е до 19 февруари, а кандидатот за […]

Коментари

Курир на Мицковски ја билда Силјановска отворено, пусти Влатко

Без преседан е билдањето на Силјановска за кандидат на „Белата палата“. Перењето мозоци е пуштено на најјако. Па некаква листа се претставува како дефинитивен знак дека интелигенцијата е зад Гордана, […]

Сцена

Анџелина Џоли во трка за претседател на САД

Во интервју за „Би-би-си“ актерката Анџелина Џоли, која е специјален пратеник на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации и води активни кампањи одговараше на низа чувствителни прашања како мигранти и […]

Македонија

Иванов: На 30-ти септември со негласање, тивкото мнозинство донесе гласна одлука

„Кога сте подготвени едно прашање да решите по секоја цена, тогаш цената е највисока. Цената на ваквото решавање на македонското прашање е правно и историско поништување на Македонскиот народ, бидејќи […]

Вести Македонија

Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието

Претседателот на Р. Македонија, Ѓорге Иванов денес во 12 часот ќе одржи годишно обраќање во Собранието на Р.Mакедонија. Секоја година, традиционално, претседателот на државата има годишно обраќање пред пратениците.

Македонија

За Спасовски е дојдено времето за консензуален претседател

Што поголем консензус околу кандидатот или кандидатката за претседател, тоа подобро, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во новогодишно интервју за порталот 24 инфо. -Низ концептот „Едно општество за […]

Македонија

Младен Чадиковски легитимен претседател на ЗНМ

На вчера одржаната конститутивна седница Управниот одбор на Здружението на новинари на Македонија со автентично толкување на Статутот на организацијата, го прогласи Младен Чадиковски за легитимно избран претседател, со мнозинство гласови […]