Ознака: природа

Дестинации

Најзелени на светот: 5 модерни градови кои живеат во хармонија со природата

Употребувањето на обновливите извори на енергија и хидроенергии допринесува градовите да бидат почисти, а за разлика од многу северноамерикански градови, Ванкувер го променил и урбаниот стил на живот. Овие пет […]

Живот

Децата кои минуваат повеќе време в природа, имаат посилен имунитет, еве и зошто

Децата кои почесто си играат во природа и на зелени површини, имаат посилен имунитет, покажуваат нови истражувања. Научниците веруваат дека тоа се случува затоа што на нивната кожа и во […]

Живот

Зошто овој ресторан во природа е еден од најубавите во светот?

Џим Деневан е готвач и уметник кој во 1999 година го вовел интересниот гастрономски концепт односно „сервирање на храната до изворот на нејзините состојки“. Така неговите гости имаат можност да […]

Живот

10 причини да одите со семејството во природа

Патописецот Дејвид Милер ја обожува природата, која му е едно од омилените места за поминување време со своето семејство. Покрај вообичаеното релаксирање и зближување, тој забележал дека постојат уште неколку […]

Сцена

Сека Алексиќ објави несекојдневна глетка од својот прекрасен двор

Пејачката Сека Алексиќ често споделува фотографии од својот дом на социјалните мрежи, но тоа што го покажа овојпат, воодушеви многумина. Сека го фотографираше својот двор, а потоа ја објави фотографијата […]

Живот

Кратко, но ефикасно: Колку минути дневно треба поминеме во природа за да го ублажиме стресот?

Многубројни истражувања одамна докажаа дека престојувањето во природа ги репродуцира последиците од стресот. Оддалечувањето од секојдневната врева, автоматски ќе го репродуцира стресот и ќе нѝ помогне да ги средиме мислите. […]

Живот

Децата кои минуваат повеќе време во природа стануваат здрави и среќни возрасни личности

Сите знаеме дека минувањето време во природа е одлично и тоа не е ништо ново за нас. Но, резултатите од едно ново истражување посочуваат дека децата до 10 годишна возраст […]