Ознака: Пробиштип

Вести

По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако истиот исчезна

На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше фрлен. Вториот крст беше фрлен по 40 минути откако учесниците не […]

Вести

Притвор за педофилот од Пробиштип кој силуваше 11-годишно девојче

Притвор од 25 дена за 25 годишниот педофил од Пробиштип за сторено кривично дело полов напад врз 11 годишно девојче од Пробиштип.Случајот во полиција го пријавил пред 3 дена нејзиниот […]

Локална самоуправа

Изборите во Штип и Пробиштип течат мирно

Мирно и без проблеми течат Локалните избори 2017 година на 80-те избирачки места, информира претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева.Според претседателите на избирачките одбори излезноста во Штип до 14 часот се […]

Вести

Димитриев: Кранфилд Фаундри ќе донесе нови 250 вработувања за општина Пробиштип

Во јуни започнува со работа новата фабрика во индустриската зона Неокази Кранфилд Фаундри. Тие веќе започнаа со првите вработувања, се планира да вработат 280 луѓе, истакна генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ […]

Црна хроника

Пронајдена мртва жена среде пат

Вчера околу 09,30 часот во полицисјата станица во Пробиштип, 28-годишниот Д.К. од с.Калниште-Пробиштип, пријавил дека во долот на речното корито од Калнишка Река, на тесна земјена патека (удолница), пронашол непознато […]

Вести

Годинава во Пробиштип инвестирани 3 милиони евра за инфраструктурни проекти

Три милион евра во инфраструктурни проекти инвестираа годинава Владата и локалната самоуправа во општина Пробиштип. Дел од проектите се завршени, дел се во градба, а дел ќе бидат реализирани до крајот на […]

Вести

Груевски: Наскоро средства за компаниите од вториот оглас на Фондот за иновации

– На вториот оглас на Фондот за иновации и технолошки развој на располагање се 450.000 евра за стартап и спинап компани и се очекува избраните компании во наредните неколку месеци […]