Ознака: производи

Вести

Трамп најави откуп на производи од домашни земјоделци заради снабдување на народните кујни

Претседателот на САД Доналд Трамп најави дека од следната недела државата ќе почне да купува млеко, месо и други производи од домашните земјоделци во вредност од три милијарди долари, бидејќи […]

Занимливости

Како правилно да ги чистите купените производи за да се заштитите од коронавирусот?

Живееме во време на пандемија на COVID-19 и од сите нас се очекува одговорно однесување со цел да се заштити сопственото, но и колективното здравје. Прва и најважна препорака е […]

Вести

Бидете внимателни кога купувате: На пазарот се појавија фалсификати на средства произведени од „Алкалоид“, еве како да ги препознаете!

На пазарот се појавија производи што претставуваат фалсификати на средствата за дезинфекција произведени од „Алкалоид“ – Ecosal® и Dezintal®, кои се воедно и заштитени трговски марки на „Алкалоид“ АД Скопје. […]

Вести

Жена намерно кашлала на производи во продавница, па завршила со лисици

Жена која намерно кашлала на храна во продавница во Пенсилванија се соочува со кривична пријава, соопшти полицијата. Неименувана жена влегла во супермаркет и почнала да кашла на пекарските производи, месото […]

Вести

Се замрзнуваат цените на основните продукти: Оваа храна во сите маркети ќе се продава по иста цена!

Владата доцна синоќа донесе Одлука за замрзнување на цените на основните продукти: леб, сол, зејтин, млеко и млечни производи, јајца, брашно, месо, тестенини, лекови и дезинфекциски средства со состојба на […]

Живот

Производите за чистење носат ризик од астма, посебно кај децата

Децата изложени на средства за чистење во раниот период од животот, се поподложни на астма и други проблеми поврзани со дишните органи, покажуваат резултатите од истражувањето на канадскиот Универзитет „Сајмон […]

Вести

„Амазон“ забрани продажба на милион производи поради невистини за коронавирусот

Амазон објави дека забранил продажба на милион производи во последните неколку недели поради лажни тврдења за лекување на коронавирусна болест или за заштита од инфекција. Амазон е под лупа заради […]