Ознака: производство

Вести

Британски тим научници произведува милион вакцини против Covid-19

Британски тим научници произведува милион вакцини против Covid-19 Милион дози на потенцијална вакцина против новиот тип коронавирус кој го предизвикува заболувањето Covid-19, веќе се произведуваат и би требало да бидат […]

Занимливости

Стопирано производството на пивото „Корона“

Мексиканската компанија која го прозиведува познатото пиво „Корона“ соопшти дека привремено ќе го стопира производството. Владата во Мексико објави вонредна состојба поради пандемијата со коронавирусот и нареди суспендирање на неесенцијалните […]

Вести Занимливости

Луј Витон почнува со производство на средства за дезинфекција-цената можете да ја замислите самите

Компанијата Луј Витон ќе започне да произведува средства за дезинфекција на рацете, бидејќи во Франција нема доволна количества, а на властите ќе им биде доставена бесплатно. Во соопштението на компанијата […]

Технологија

„Епл“ го намалува производството на „ајФон“ за 10 отсто

„Епл“ побара од своите партнери на крајот од минатата година да го намалат производството на паметни телефони за 10 отсто од планираниот обем во првиот квартал од 2019 година, сопшти […]

Занимливости

Никогаш повеќе нема да пробате гумени бонбони: Погледнете го процесот на нивно правење

Погледнете го видеото од кое многумина се згрозија. Прикажува како се прават гумени бомбони, а процесот оди нананазад, од бонбона, па… до свиња. 

Автомобилизам

Повеќе алуминиум за следниот Mercedes C-Class

Седанот Mercedes-Benz C-Class сѐ уште не е подложен на дотерување, но компанијата од Штутгарт веќе работи на следната генерација на моделот.Според Automotive News, раководството на брендот планира да го направи […]

Вести

Во Македонија целосно е забрането производство, увоз и продажба на ГМО храна

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на Љупчо Николовски од СДСМ изнесени на денешната прес конференција, дека Агенцијата за храна и ветеринарство води како што вели тој, […]

Економија

Неочекувано силен пад на француското производство во јануари

Француското индустриско производство во јануари забележа поголем пад од тоа што се очекуваше, покажуваа најновите податоци на локалниот завод за статистика INSEE објавени во понеделникот.Производството во јануари во Франција се […]