Ознака: пролет

Кулинарство

Денеска сончево и топло – во вторник и среда повторно ни доаѓа нешто што никој не го посакува

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 4 степени, а максималната ќе достигне од 13 до 21 степен, […]

Живот

Со пролетта дојдоа и алергиите: Важни совети за луѓето кои го имаат овој проблем

Најголем пролетен алерген е поленот. Кога поленовите зрна, чии честички се мали и невидливи за голото око, преку воздухот ќе влезат во организмот на некој што е алергичен предизвикуваат активирање […]

Живот

Денеска почнува пролетта

Пролетта во земјава и на северната хемисфера почнува денеска во 10 часот и 37 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден е […]

Нега и убавина

Совети за грижа на кожата за време на пролетта

Излегувајќи од долгата зима во која кожата беше многу подложна на стрес бара дополнителна грижа да биде подготвена за пролетта. Маски за лице, поминување време во затворени простории, ненадејни промени […]

Балкан

Пролетта ќе доцни во Европа, метеоролозите најавуваат бури на Балканот

Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021 година може да изгледа како […]

Сцена

Џонсон: Епидемиолошката состојба значително ќе се подобри на пролет

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека очекува епидемиолошката состојба да не биде лесна во следните неколку месеци, но дека работите ќе изгледаат сосема поинаку на пролет. Џонсон рече дека знае […]