Ознака: протеини

Здравје

Полн со протеини, го намалува апетитот и е одличен за здравјето: Еве зошто треба почесто да консумирате грашок

Една од моќните намирници и сојузници во правилната исхрана на човекот е секако грашокот. Тој не содржи многу калории и е многу богат со протеински влакна кои помагаат да се […]

Живот

Европската агенција за храна: Црвите се безбедни и богати со протеини, може да се консумираат

Реномираниот медитерански начин на исхрана и францускиот „bon gout“ (добар вкус) добија конкуренција, бидејќи Европската агенција за безбедност на храна објави дека црвите се безбедни за јадење. Агенцијата, со седиште […]

Кулинарство

5 идеи за здрави протеински оброци засновани на грчки јогурт

Грчки јогурт се добива со тоа што, по загревањето, млекото останува во посебни контејнери низ кои се филтрира сурутката. Затоа обичен јогурт по отворањето има вода на врвот, додека грчки […]

Нега и убавина

Од што треба да ви се состои вечерата, ако сакате да ослабете без гладување?

Нутриционистите и научниците се согласни за листата од намирници кои му помагаат на телото да остане сито, а да се ослободи од вишокот килограми. 30 грама протеини, консумирани 30 минути […]

Живот

Оваа млада мајка не ја знаела својата дијагноза па ја убиле протеинските шејкови: Била опседната со вежбање

Само да знаела, сè би било поразлично. Меган не ја знаела својата дијагноза па нејзината исхрана воглавно се состоела од тешки протеини кои предизвикале смртоносно собирање на амонијак во крвта. […]

Живот

Ако сакате чист протеин избегнувајте вакво пилешко месо

Во случај да сакате да јадете чист протеин без никакви маснотии треба да обрнете внимание на изгледот на пилешките гради. Ако некогаш сте купувале пилешки гради тогаш сигурно знаете дека […]