Ознака: професор

Живот

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да […]

Живот

Лекција од стар професор што нема да ја заборавите: Секогаш потсетувајте се на ова кога пиете кафе

Група луѓе ја прославувале својата годишнина од дипломирањето и одлучиле да посетат еден стар професор. За време на посетата, почнале да разговараат за работата и да се жалат на разните […]

Црна хроника

ИН МЕМОРИАМ: Виолета Панзова

ИН МЕМОРИАМ: Виолета Панзова Виолета Панзова-Наскова * прва жена Доктор на науки ЖЕНИТЕ ОД СВЕТИ НИКОЛЕ НИЗ ИСТОРИЈАТA Виолета Панзова-Наскова е родена на 02/07/1948г. во Свети Николе. Потекнува од земјоделско семејство, но […]

Македонија

Нов министер за култура-професорот на Медицински факултет Хисни Исмаили

Универзитетскиот професор, Хисни Исмаили, ќе биде нов министер за култура, објави телевизијата “Алсат М“. Исмаили е редовен професор на Тетовскиот Универзитет, а се образувал во Тузла. Пред еден месец од Mинистерството […]

Живот

Поради овој професор од Холандија, секоја жена обожува математика

Роберт Лигтвоет (28), професор по математика од Холандија, освен што добро предава, е неодоливо привлечен и харизматичен.Тој станал популарен на социјалните мрежи откако со него се пофалила една од неговите […]

Живот

Спиела со професорот за оценка, но тој ја прелажал затоа што…

Бесната студентка Џудит на фејсбук напишала дека некои професори заслужуваат смрт.Причината е бизарна, таа објавила дека професорот кој го именувала во својот фејсбук статус наместо одлична оценка како што и […]

Црна хроника

Универзитетски професор се обиде да се самоубие во Тетово

Триесет и три годишниот А.Ф. од Нераште, вчера во ходникот на Ректоратот во приземјето на Државниот тетовски универзитет, каде бил професор, во два наврати се обидел со жилет да ги […]

Вести

Проф. д-р Димитар Стамболиев почина

Денеска изутрина, на 90 годишна возраст почина проф. д-р Димитар Стамболиев, еден од најзначајните стручњаци за развојот на машинската и електро-техничката индустрија во Македонија.  Професорот Стамболиев е еден од основачите […]

Вицотека

Професор прашува студентка по медицина на испит: – Млада колешке, дали знаете кој дел од човековото тело…

Професор прашува студентка по медицина на испит: -Млада колешке, знаете ли кој дел од човековото тело може да се зголеми до шест пати?Професор прашува студентка по медицина на испит: -Млада […]

Видео

Кладба: Доколку ја погодиш кантата на другата страна на амфитеатарот, сите ќе го положите испитот!Погодете што се случило

Вини  Форте од Охајо станал официјално најголемата фаца на својот факултет, кога се обложил со професорот дека, доколку ја погоди кантата на другата страна на амфитеатрот, сите студенти  ќе добијат  […]

Живот

400 ученици избегале од училиштето! Причината го трогна целиот свет!

Бен Елис предавал латински јазик во училиштето „Крист Пресбитериан Академи“ во Нешвил, Тенеси во САД.Тој во моментов се бори со ракот, па за да го разведрат и поддржат во битката, […]