Ознака: проја

Кулинарство

Проја со моркови

Состојки 2 јајца една и пол чаша пченкарно брашно половина чаша обично бело брашно една и пол чаша јогурт една чаша обарен спанаќ половина чаша рендани моркови една лажица прашок […]

Кулинарство

Вкусни проја мафини

Појадок кој ќе биде готов за помалку од половина час. Доколку сте љубители на домашно пециво, ви го предложуваме овој едноставен рецепт. Состојки: 1 шолја пченкарно брашно 1 шолја брашно […]

Кулинарство

Проја со ајвар

Овој рецепт за проја најмногу го имам правено и со право можам да кажам дека секогаш е успешен и многу вкусен, дури и да го модифицирате со состојките. По ваша […]

Кулинарство

Цело време ја правите погрешно: Вистинската проја ги има само овие 3 состојки!

Вистинската проја се прави само од три состојки: Крупно мелено пченкарно брашно, сол и вода, без додатоци на сирење, месо или слично.Во бабинскиот рецепт за проја не се додава ни […]