Ознака: пулсот на трпезата

Кулинарство

Посен ѓувеч

1/2 кг лупени компири 6 зелени пиперки 3  домати 3 моркови 1 тиквичка 1 главица кромид 1 чаша ориз 1 лажица сечкан магдонос 1 лажица црвен пипер масло, сол и […]

Кулинарство

Старинска баклава

1 кг кори за баклава 350 г ореви 200 г гриз 150 мл масло  2 кесички ванилин шеќер 150 г маргарин 1,5 кг шеќер 900 мл вода 1 лимон 1. Оревите се сечат долгнавесто и тенко, гризот се […]

Кулинарство

Куглоф сарма

1 голема главица кисела зелка 700 г мешано мелено месо 125 г коцки чадена сланина 1 кесичка зачини (мешавина за сарма или полнети пиперки) 130 мл млака вода 1 лажица […]

Кулинарство

Раванија

6 јајца 6 лажици шеќер 12 лажици гриз 12 лажици брашно рендана кора од 1 лимон 1 прашок за печиво ШЕРБЕТ 500 г шеќер 1 л вода 1 ванилин шеќер […]