Ознака: пучисти

Вести

ЕРДОГАН КРВАВО ИМ СЕ ОДМАЗДУВА: Пучистите ги силуваат, мачат и оставаат да умрат или да се убијат

Организацијата Амнести интернешанал (АИ) соопшти дека поседува докази дека затворениците во Турција се изложени на физичко насилство и тортура кое вклучува силување во официјалните и во неофицијалните затвори во земјите.Оваа […]

Вести

Снимка од Босфорскиот мост: Драматичен момент во кој војската со тенкови тргнува кон народот!

За да спречи влез на граѓаните во европскиот дел од град за време на воениот пуч во Турција, војската го блокирала Босфорскиот мост насочувајќи ги тенковските цевки и пушки кон […]

Вести

Пучистите ќе бидат погребани на „Гробишта на предавниците“

Oпштина Истанбул ќе најде посебна парцела каде ќе бидат закопани „предавниците“, кои загинаа при обидот за преврат, пишува „Хуриет Дејли Њуз“.Градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш изјави дека наредбата е поттикната […]

Вести

Радио Слободна Европа во мисија за спасување на Ѓулен!

Обидот за државен удар и рушење на Реџеп Таип Ердоган од функцијата претседател на Република Турција, во светската јавност налета на пораки со осудувања.Турските власти по пучот уапсиле над 6.000 […]

Вести

НОВИ НЕРЕДИ ВО ИСТАНБУЛ: Се пука на аеродром!

Во близина на вториот по големина аеродром во Истанбул, изби судир помеѓу труските служби за безбедност и пучисти.Како што пренесува „Раша Тудеј“, полицијата испука неколку куршуми како предупредување, а група […]

Вести

Јилдирим: Пучистите не се војници, туку ТЕРОРИСТИ

Заговорниците, кои се обидоа да извршат преврат во Турција не се војници, туку терористи, изјави во Парламентот турскиот премиер Бинали Јилдирим.– Денеска е денот, на кој сите партии му кажаа […]

Вести

НИ КАЖАА ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ВОЕНА ВЕЖБА: Ова се првите изјави од уапсените пучисти!

Притворените Турски војници кои се обвинети за учество во воениот удар, биле излажани дека се работи за воена вежба од надредените, пренесуваа локалните медиумиВо петокот во Турција помала група од […]