Ознака: пушачи

Живот

Нема да ви се верува колкав број на пушачи ги оставиле цигарите поради коронавирусот

Повеќе од еден милион граѓани во Велика Британија престанале да пушат за време на пандемијата на коронавирусот, покажа истражување на добротворната организација Акција против пушење и за здравје. Околу 41 […]

Занимливости

Јорданците се светски прваци во пушење тутун, со помош на власта и компаниите

Процентот на пушачи во Јордан е највисок во светот, повеќе од 80 проценти од мажите во Јордан пушат или редовно користат никотински производи, вклучувајќи ги и електронските цигари, според податоците […]

Живот

Пушачите се со двојно повисок ризик за потешки облици на Ковид-19

Пушачите и поранешните пушачи, вклучувајќи ги и корисниците на електронски цигари, имаат речиси двојно поголем ризик од развој на потешка форма на Ковид-19 од непушачите, покажало истражувањето на Универзитетот Калифорнија […]

Живот

Важни совети за сите пушачи: Овие три производи мора да ги јадете

Најдобро за белите дробови е да престанете со пушење, но ако не можете да се откажете, би требало почесто да јадете производи што го подобруваат здравјето Сите добро знаеме дека […]

Живот

Видео ја прикажува разликата помеѓу здрави и бели дробови на пушач

Дали сакате да знаете што цигарите навистина му прават на вашето тело? Ова шокирачко видео ја прикажува разликата помеѓу белите дробови на страстен пушач и здрави бели дробови. Видео ја […]

Занимливости

Докторите со шокантна информација: Нема повеќе операции за пушачите и дебелите луѓе!

Лекарите во  Британија донеле одлука пушачите и дебелите луѓе да не може да се оперираат  се додека  не се ослободат  од лошите  навики и  нездравиот начин на живот.Одлуката  ја донел […]

Живот

Домашен лек за прочистување на белите дробови кај пушачите

Ако сте пушач повеќе од пет години, сигурно досега сте доживеале барем еднаш бронхитис, кој се карактеризира со посебна кашлица.Најубаво е да се откажете од цигарите и да го продолжите […]