Ознака: работно време

Вести

Засега нема да се продолжува работното време на угостителите, но ќе има финансиска поддршка

Вкупно три од пет барања на Независната угостителска комора се прифатени од Владата по денешната средба со вицепремиерот Битиќи. „Разговаравме речиси два часа. Имаше дискусии и појаснувања околу нашите барања, […]

Вести

РЕСТОРАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА СЕ ВРАЌААТ НА РАБОТНО ВРЕМЕ ДО 21 ЧАСОТ

Рестораните и кафулињата од четврток 21 јануари ќе работат до 21 часот, објави премиерот Зоран Заев, откако на денешната владина седница ги разгледале епидемиолошките насоки. Како дел од Ковид мерките […]

Вести

Комисијата за заpaзни болести со предлог во недела да не работи ништо, работното време на кафулињата до 22 часот

Членови на Комисијата за заразни boлести викендов прават анализи за начинот на кој што се пренесува кopoнавиpyсот. Поради што може да дојде до ескалација на епидемиолошката состојбапо што во понеделник, […]

Скопје

ВО ПЕТОК, НА 15.05.2020 ГОДИНА ОД 10:00 ЧАСОТ ЗАПОЧНУВА СО РАБОТА СКОПЈЕ СИТИ МОЛ

ВО ПЕТОК, НА 15.05.2020 ГОДИНА ОД 10:00 ЧАСОТ ЗАПОЧНУВА СО РАБОТА СКОПЈЕ СИТИ МОЛ – со највисоки светски стандарди фокусирани за безбедноста на здравјето на посетителите Врз основа на одлуката […]

Живот

Почнувањето со работа пред 10:00 часот е тортура за нашето здравје

09:00 часот, го пиеме нашето прво кафе пред флуоресцентната неонка и го започнуваме денот со ексел табела. Според др. Пол Кели од Оксфорд универзитетот ова е една од најголемите општествени […]

Занимливости

Враќање на работното време од 7 до 15 часот во Македонија

Во Македонија веќе неколку години има иницијатива од синдикалците, но и од дел од граѓаните за промена на работното време, но досега таа не наиде на никаков слух од Владата. Вработените […]

Вести

СОНК го поздрави повлекувањето на одлуката за фиксно работно време во детските установи

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија (СОНК) денеска ја оцени како добра одлуката за повлекување на претходното известување за воведување фиксно осумчасовно работно време во детските […]