Ознака: радовиш

Македонија

Пожарот во Радовиш се шири, се бара во гаснењето да се вклучат и војници

Пожарот на планината Готен, меѓу селата Покрајчево и Злеово во општина Радовиш, се уште гори и се шири кон општина Василево, информира градоначалникот на Радовиш, Герасим Конзулов. Од вчера се […]

Бавча Вицотека

ФН: СО НОВИОТ КОМПЈУТЕР РАДОВИШКОТО МВР ГО РАЗБИ КРИМИНАЛОТ – Уапсени 8 лажни профили

Неколку дена откако радовишкото МВР доби компјутер од градоначалникот Конзулов сајбер криминалот во градот е скоро уништен. Ова е уште еден пример за успешна соработка на полицијата и локалната самоуправа. […]

Бавча

Градоначалникот на Радовиш подари компјутер на Полициската станица, интернетот забега

Ова е ретка-глетка дефинитивно .. Како комуницирале претходно со голуби, со кодер за морзеова азбука?се дел од коментарите за овој гест на градоначалникот на Радовиш кој донираше компјутер на една […]

Црна хроника

Тешки кражби во Струга и Радовиш

Полициската станица Струга поднесе кривична пријава против Т.Н.(28) од Струга, поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“.На 10.11.2017 година во куќа во Струга сопственост на […]

Вести

За три месеци од Македонија се отселиле повеќе млади од бројот на население во Радовиш

Откако во Македонија дојде животот и СДСМ дојде на власт над 30 илјади млади за три месеци се отселиле од Македонија.Од јуни до септември од Македонија се отселиле 31.170 млади […]

Црна хроника

Тинејџер силувал деветгодишно дете

Надворешната канцеларија  за криминалистички работи Радовиш поднесе известување против 15-годишен малолетник од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“.Пријавеното […]

Вести

Николов: 12,5 милиони евра инвестиции во Радовиш

Градоначалникот на општина Радовиш даде отчет пред граѓаните за сработените проекти за изминатата 2016 година и ги претстави идните проекти за наредната календарска година.  -Изминатата година ќе биде запаметена во […]

Вести

Груевски во Радовиш: Грантови за компаниите кои ќе ги рестартираат фабриките-жртви на транзицијата

Вкупните странски инвестиции во Македонија во минатотото изнесуваше над 2 милијарди евра, а во време кога дојдовме на власт извозот беше само една милијарда, а сега во 2016 година изнесува […]

Вести

Муцунски: 50 нови мерки за подобрување на студентскиот стандард

Тимчо Муцунски во Радовиш ја презентираше програмата „Реално“ на младите луѓе кои даваат  масовна поддршка на политиките на ВМРО-ДПМНЕ.-ВМРО-ДПМНЕ преку политичката програма „Реално“ работи на реализација на многу голем голем […]

Вести

Ново училиште во радовишко, инвестициите продолжуваат

Во радовишкото село Покрајчево денеска свечено беше пуштена во употреба новата училишна зграда на подрачното општинско основно училиште „Орце Николов“, каде настава посетуваат 21 ученик.Изградено е на 134 квадратни метри […]

Останати спортови

„Куп 2016“ на риболовниот клуб „Крап“ од Радовиш

Во организација на риболовниот клуб Крап од Радовиш вчера беше одржан 7-от по ред традиционален „КУП“ натпреавар во спортски риболов во дисциплината „Пливка“. На овој интернационален „Куп 2016“ учествуваа 12 […]