Ознака: радовиш

Црна хроника

Тинејџер силувал деветгодишно дете

Надворешната канцеларија  за криминалистички работи Радовиш поднесе известување против 15-годишен малолетник од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично “полов напад врз малолетник кој не наполнил 14 години“.Пријавеното […]

Вести

Николов: 12,5 милиони евра инвестиции во Радовиш

Градоначалникот на општина Радовиш даде отчет пред граѓаните за сработените проекти за изминатата 2016 година и ги претстави идните проекти за наредната календарска година.  -Изминатата година ќе биде запаметена во […]

Вести

Груевски во Радовиш: Грантови за компаниите кои ќе ги рестартираат фабриките-жртви на транзицијата

Вкупните странски инвестиции во Македонија во минатотото изнесуваше над 2 милијарди евра, а во време кога дојдовме на власт извозот беше само една милијарда, а сега во 2016 година изнесува […]

Вести

Муцунски: 50 нови мерки за подобрување на студентскиот стандард

Тимчо Муцунски во Радовиш ја презентираше програмата „Реално“ на младите луѓе кои даваат  масовна поддршка на политиките на ВМРО-ДПМНЕ.-ВМРО-ДПМНЕ преку политичката програма „Реално“ работи на реализација на многу голем голем […]

Вести

Ново училиште во радовишко, инвестициите продолжуваат

Во радовишкото село Покрајчево денеска свечено беше пуштена во употреба новата училишна зграда на подрачното општинско основно училиште „Орце Николов“, каде настава посетуваат 21 ученик.Изградено е на 134 квадратни метри […]

Останати спортови

„Куп 2016“ на риболовниот клуб „Крап“ од Радовиш

Во организација на риболовниот клуб Крап од Радовиш вчера беше одржан 7-от по ред традиционален „КУП“ натпреавар во спортски риболов во дисциплината „Пливка“. На овој интернационален „Куп 2016“ учествуваа 12 […]

Локална самоуправа

Пуштено во употреба повеќенаменското игралиште во Оравица!

Вчера на свечен начин во употреба беше пуштено повеќенаменското игралиште во Ораовица кое е целосна инвестиција од буџетот на општина Радовиш.Оваа игралиште е изградено според сите модерни стандарди за квалитет […]

Вести

Граѓани на Радовиш на помош во Стајковци!

Преку 70 лица од Радовиш денес помагаа во расчистувањето на последиците од невремето во с. Стајковци во Скопје.Покрај вработените до ТППЕ Радовиш, ЈП Плаваја, Македонски шуми и  вработени во општината, […]