Ознака: рак на дојка

Живот

Црвеното месо поврзано со зголемен ризик од рак на дојка

Честата конзумација на црвено месо во раната детска возраст може да доведе до благо зголемување на ризикот од рак на дојка, тврдат научници од Харвард. Според нив, намалувањето на конзумацијата […]

Живот

Секоја жена треба да го прочита ова: Што е тоа што предизвикува рак на дојката?

Американски научници изработија попис хемикалии кои жените би требале да ги избегнуваат за да се обидат да се заштитат од рак на дојка, а меѓу останатите на пописот се бензиски […]

Живот

Контрацептивните таблети тројно го зголемуваат ризикот од рак на дојка

Новото истражување спроведено на Универзитетот Мичиген покажало дека жените кои користат апчиња за контрацепција имаат поголем ризик да заболат од рак на дојка. Во истражувањето се наведува дека апчињата за контрацепција […]

Живот

Мојот 6- месечен син пред сите доктори забележа дека имам рак на дојка

Сара Боил (26) тврди дека нејзиниот 6- месечен син Теди „ѝ го спасил животот“ откако ѝ помогнал да воочи дека боледува од рак на дојка.Според зборовите на Боил , бебето […]

Живот

Научниците го открија најголемиот причинител на РАКОТ НА ДОЈКАТА! Го земаме секој ден…

Ризикот од развој на ракот на дојката е дури три пати поголем кај луѓето кои конзумираат три шолји млеко од оние кои имале само една шолја или помалку на дневна […]

Живот

Предупредувачки сигнали за рак на дојка кои жените треба ги знаат. Обрнете внимание на број 5!

Подоле е направена листа која сите жени треба да ја знаат. Ова се 12-те најчести знаци, од кои некои дури и не би ги очекувале.Исто така, направена е листа на […]