Ознака: рамковен договор

Избор на уредникот

До пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, и осумте отпадници – вака се брани Македонија

СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ од Осумдесеттата седница на Собранието на Република Македонија,одржана на 31 август 2001 година (Уставни измени/Рамковен договор) ЃОРГИ КОТЕВСКИ (извадоци од говорот): “Почитувани пратеници, почитувани новинари, Денеска пред нас […]

Политички партии

Законот за употреба на јазиците е противуставен

Заслепен од паталошката желба за власт по секоја цена, Зоран Заев врши предавство на највиталните вредности и интереси на државата. Велепредавник и марионета презема и извршува дејствија со кои се […]

Вести

Силјановска: Унитарниот карактер не случајно е гарантиран во Рамковниот договор

Унитарниот карактер не случајно е гарантиран во Рамковниот договор. Секое барање е легитимно, меѓутоа треба да се гледа низ призма на последиците, изјави професорката Гордана Силјановска во ОКО на ТВ […]

Вести

Пишев: Заев игра опасна игра со која се подриваат темелите на државата

Кандидатот за пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Васил Пишев, на денешната прес конференција ги осуди изјавите на Зоран Заев за редефинирање на унитарна Македонија, наведувајќи дека Струмица е против редефинирање на државата.Интегрален […]

Вести

Никовски: Не е можно на Заев да не му е јасно што се случи во 2001 година

Кога обичниот граѓанин го следи она што го изјавува Заев сигурно си помислува „Овој човек не е од тука. Веројатно е од некоја друга планета“, анализира Ристо Никовски на ТВ […]

Вести

Граѓаните се противат на двојазичноста и манипулацијата на Заев со редефинирање на Рамковниот договор

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што […]

Вести

„Дневник“: И Рамковниот договор за Заев е тесен

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички […]

Вести

Заев предизвикува меѓуетнички тензии: Рамковниот договор не е договор

Заев нагласи дека Рамковниот не бил доволен и требало да се напуштат рамките.Во своето обраќање пред албанската дијаспора во Берн, претседателот на СДСМ Зоран Заев се осврна и на Охридскиот […]