Ознака: растенија

Занимливости

Како да изберете правилна саксија за вашите растенија?

Внесувајќи растенија во домот, го оживуваме и разубавуваме просторот, но тоа не е единствената причина зошто треба да ги одгледуваме. Растенијата позитивно влијаат на физичкото и менталното здравје на луѓето, […]

Живот

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Внесувајќи растенија во домот, го оживуваме и разубавуваме просторот, но тоа не е единствената причина зошто треба да ги одгледуваме. Растенијата позитивно влијаат на физичкото и менталното здравје на луѓето, […]

Занимливости

Растенија што го прочистуваат воздухот во домот

За тоа се препорачува и палмата. Според истражувања на НАСА, палмата Арека, на пример, е рангирана на осмото место по ефикасност на отстранување на формалдехидот. Освен тоа, добро ја одржува […]

Занимливости

Еве зошто е добро да имате растенија во спалната соба

Ако имате проблем со спиењето и сакате да го подобрите квалитетот на сонот, во спалната соба треба да пронајдете простор за растенија како лаванда, бршлен, алое вера и гербер. Лавандата […]

Живот

Овие растенија нѐ штитат од мрачна енергија и лоши ситуации

Според народните верувања, постојат растенија кои со векови се сметале дека се голема заштита од негативната енергија. Лук Лукот се смета за природен антибиотик кој има огромна моќ, а во […]

Живот

Внимавајте, поради омилените собни билки може да завршите во болница

Иако прават домот да изгледа поубаво, некои од овие билки можат да бидат опасни по здравјте ако се најдат во организмот, да оведат до алергиска реакција иако ги допреме или […]

Занимливости

Растенија кои се вистинска бомба со кислород. Мора да имате барем едно од нив во домот!

Растенијата влијаат на квалитетот на воздухот во животниот простор. Го чистат воздухот од токсини, влага и создаваат совршена животна средина.Алое – ова растение е одлично за зголемување на нивото на […]