Ознака: раѓање

Скопје

„Денови на Св. Мајка Тереза“ по повод 110 години од нејзиното раѓање

Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ од денеска до 5 септември ќе организира традиционалната манифестација „Денови на Св. Мајка Тереза“, која годинава е во знакот на 110–годишнината од нејзиното раѓање. Оваа […]

Сцена

Мајката на Богдана речиси се онесвестила кога ги дознала резултатите на ќерката и нејзиното бебе откако се тестираа од коронавирус

Откако целиот Балкан дозна дека Светлана Цеца Ражнатовиќ е позитивна на коронавирусот заедно со својот син, денеска српските медиуми како гром од ведро небо ги објавија резултатите на Богдана и […]

Вести

Сто четириесет и осум години од раѓањето на Гоце Делчев

Во земјава денеска се одбележуваат 148 години од раѓањето на револуционерот Гоце Делчев, визионерот, кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. […]

Занимливости

Не е сеедно дали сте родени наутро, попладне или навечер- еве зошто

Часот на раѓање е особено важен детал за астролозите кои ги прават наталните карти. Но, врз основа на таа информација, преку овој текст ќе можете да дознаете повеќе за она […]

Живот

Раѓала и фотографирала во исто време, фотографиите кои ги снимила се неверојатни

Како искусна фотографка, Меган Матиуцо вели дека се навикнала да снима моменти кои повеќе не можат да се повторат. Кога за првпат дознала дека е бремена и дека ќе стане […]

Вести

Трамп го укинува правото државјанство да се стекнува со раѓање

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека неговата администрација почнала процес за укинување на стекнување државјанство со раѓање. Во интервју за порталот Аксиос, Трамп изјави дека соработува со правни советници за […]

Занимливости

Здравите бебиња се прават во декември, никако во февруари и во јуни

Изгледа дека декември е месец за радување и месец за водење љубов. Според резултатите на аналитичкото истражување на Универзитетот во Индијана, бебињата зачнати во декември имаат далеку поголеми шанси да […]