Ознака: ребаланс на буџет

Македонија

Расправата за ребалансoт на буџетот продолжува денес

За денес во Собранието е најавено продолжението на расправата по предлог измените и дополнувањата на буџетот, на второ читање. Расправата која започна вчера според деловникот може да трае најмногу три дена. Министерот за […]

Економија

Уставните измени нема да го одложат ребалансот на Буџетот

Нема опасност за ребаланс на Буџетот и тој ќе биде усвоен во законскиот рок. Актуелните случувања околу уставните измени во Собранието  нема да го пролониграат,  рече денес министерот за финансии Драган Тевдовски. Според него, […]

Вести

ВМРО- ДПМНЕ: СДС со новиот ребаланс во буџетот и кратење од парите наменети за образование ќе изврши класичен масакр и ќе уназади генерации млади деца

СДС со новиот ребаланс во буџетот и кратење од парите наменети за основното и средното образование ќе изврши класичен масакр во образованието и ќе уназади генерации млади деца. СДС со […]

Вести

Затуровска: Новата влада предводена од СДСМ со ребалансот на буџетот направи се освен развоен буџет

На денешната комисија  за финансирање и буџет во Собранието  на Република Македонија, каде што на дневен ред е разгледување на ребалансот на буџет за 2017 година, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Лилјана […]

Вести

Ребалансот е наменски за обесштетување на граѓаните погодени од поплавите

Новиот ребаланс на Буџетот за 2016 година е наменски и се носи за обесштетување на граѓаните погодени од поплавите. Ребалансот во моментов е единствениот начин на кој може да им […]