Ознака: револуција

Историја

Тодор Александров отпрвин бил сметан за македонски, а не за бугарски, национален деец!

За дејноста на Тодор Александров досега многупати е пишувано. Нема сомнение дека тоj се залагал за обединета и самостојна Македонија, иако во однос на Македонската национална посебност давал контроверзни изјави […]

Избор на уредникот

Устав на ТМОРО

Глава I, Цел, Член 1 Тајната Македоно – Одринска Револуционерна Организација има за цел да ги сплоти во едно цело сите незадоволни елементи во Македонија и Одринско, без разлика на народноста, извојување преку револуција полна […]

Историја

Наш весник: Во 1941 година во Куманово изглегувале повеќе илегални весници (ФОТО)

Во работата на Градската партиска организација во Куманово во текот на Народноослободителната војна, техниката играше видна улога. На секој одделен член на Комнистичката партија на Југославија (КПЈ) и Сојузот на […]

Избор на уредникот

Палевски: Браво Заев мочко струмички

Љупчо Палевски објави видео од вечерашново тепање на народот пред Собранието на РМ на својот фејбук профил. На видеото се гледа бруталноста на нападод врз мирољубивиот народ. Се гледаат топовски […]

Вести

Вечерва полицијата на Заев го тепаше Македонскиот народ, Мицковски молчи

Ова е невидена брука и вовед во диктатура од болшевички тип. Макеоднскиот народ вечерва беше тепан од страна на полицијата и истовремено изложен на хемиски отрови, најверојатно СОЛЗАВЕЦ. Откако огромна […]

Историја

Димитар Влахов. Ликовите на македонските револуционери

Во почетокот на втората половина на претходниот век, кога на европската сцена се појави македонското прашање како акутно, положбата на македонскиот народ била неподнослива. Турската влада немилосрдно го ограбувала населението […]

Вести

Фото: Зошто за Героски шампонот во Тузла е вандализам, а бојата во фонтаната во Скопје револуција?

Двојните стандарди на опозициските медиумски перјаници веќе од поодамна добро и се познати на јавноста. Тоа уште еднаш се потврди со напис на соросовиот портал „Плусинфо“.Имено, на сајтот чиј главен […]

Колумни

За Заев и за хулиганите нема закони

Ако немаш што да понудиш, глуми лудило и поставувај налудничави барања. Заев повторно ја искористи проверената формулата за бегство од избори испорачувајќи нов ултиматум. Лидерот на опозицијата најавуваше план за […]