Ознака: Рената Дескоска

Македонија

Дескоска: Постојат две можности, ако не се постигне цензус за избор на претседател

Доколку на претстојните избори не биде постигнат потребниот цензус за избор на претседател постојат две можности – шефот на државата да се избира непосредно од граѓаните без потребно мнозинство во […]

Македонија

Поздрав до фотографката, на митинг бев со приватно возило, тврди Дескоска

По обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека на централниот митинг била со службено возило министерката за правда Рената Дескоска напиша на Фејсбук дека секој вистински новинар прво ќе знае дека министрите немаат […]

Вести Македонија

Во Министерството за правда нема предлог за уставните измени

Засега нема предлог во Министерството за правда околу уставните измени, кои треба да произлезат од имплементацијата на Договорот од Преспа, изјави денеска министерката за правда Рената Треневска Дескоска. Одговорајќи на […]

Uncategorized Вести Македонија

Бивши функционери и донатори на партии нема да бидат антикорупционери

На денешната седница дебатираа претставници на Владата, на невладиниот сектор, медиумите и независните регулаторни тела.Различен состав и транспарентен избор на членовите на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), зголемување […]

Вести

Пречи бракот помеѓу маж и жена. И пречи верската христијанска традиција

Ќе се повлекува учебникот за четврто одделение, каде децата носат фотографија од свадбата на родителите и одговараат дали се венчани во цркваМинистерката за образование Рената Дескоска денеска ќе го повлече учебникот за […]

Вести

Противењето главен двигател на политиките на владата на Заев

Министерката за образование и наука Рената Дескоска не пропушти можност и шанса уште во нејзиното прво интервју во емисијата „Отворено“ на 24 Телевизија да излезе со ставови спротивни на интересот […]

Вести

Дескоска ѝ сврте грб на Шеќеринска?

Рената Дескоска, членка на Извршниот одбор на СДСМ и заменик-претседателка на Собранието денеска ѝ сврти грб на својата сопартијка и потпретседателка во опозицискиот СДСМ Радмила Шеќеринска. Дескоска денеска одби да […]