Ознака: Република Северна Македонија

Вести

Од први јули пасоши со “северна”, а еве до кога најдоцна ќе важат старите со “Република Македонија”

Од 1 јули годинава ќе започне издавањето на новите патни исправи на државјаните на земјава со новото уставно име, предвидува меѓу другото Предлог на законот за изменување и дополнување на […]

Црна хроника

Во алкохолизирана состојба искршил табла со натпис „Република Северна Македонија“ па се пријавил во полиција, а таа го уапсила

На 22.02.2020 во 06,20 часот на ул.„Димитар Влахов“ во Велес полициски службеници од Полициска станица Велес го лишиле од слобода Н.Ќ.(39) од Велес кој бил во алкохолизирана состојба, а по […]

Вести

Пасоши со „Северна“ од септември – сегашните ќе важат до 2024-та година

Изработка на нови лични документи кои ќе бидат со името Република Северна Македонија ќе започне од септември 2020 година, велат од МВР за Радио Слободна Европа. Во меѓувреме се издаваат […]

Македонија

Заев: Да живее европска Република Северна Македонија, да живее НАТО

Денеска на свечената церемонија беше поставено знамето на НАТО пред Владата. На церемонијата присуствуваа претставници од Владата, од Собранието, од Армијата како и поранешни политичари. Премиерот Зоран Заев се обрати […]

Вести

Во очекување на новиот натпис, утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како […]

Македонија

Со првата табла со Република Северна Македонија исплива револтот на граѓаните

Со самото започнување на поставувањето на новите табли со новото име на нашата држава, на површина исплива и револтот на граѓаните. Имено, првите поставени табли на кои пишуваше Република Северна […]

Македонија

Кога влегувавте во оваа Влада, таму пишува Влада на Република Македонија, да не мораме тоа да го смениме, говореше Заев (ВИДЕО)

Вака денес изгледа Владата. Го чека новото име-Влада на Република Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален акциски план […]