Ознака: решение за името

Вести

Со Грција се уште нема договор за прашањето за името, а исчекор се очекува до петок

Со Грција се уште нема договор за прашањето за името, а исчекор се очекува до петок, до кога треба да се случи најавениот телефонски разговор меѓу македонскиот и грчкиот премиер […]

Вести

Претседателот Иванов не прифаќа решение за името ерга омнес!

За претседателот Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, велат од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија. -Ставот на Претседателот Иванов е принципиелен, а воедно и конзистентен со […]

Вести

За уставни промени и ерга омнес решение потребна е одлука од Заев

За уставни промени и ерга омнес решение потребна е смела одлука од премиерот Заев за да има договор, вели алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервју […]

Вести

Коѕијас и Димитров договориле рамка за компромис за името

Министрите за надворешни работи на Грција и Македонија Никос Коѕијас и Никола Димитров договориле рамка за компромис за името и сега работите за конечен договор се во рацете на премиерите […]