Ознака: решение за името

Вести

Важен напредок е регистриран во преговорите за името

Австриската министерка за надворешни работи на ЕУ, Карин Кнајсл, порача дека е постигнат важен напредок во спорот за името, и посочи дека регионот на Западниот Балкан е од геополитички интерес […]

Вести

Нема да има решение на името

Решение нема да се најде, вели министерот за одбрана на Грција и коалициски партнер во грчката влада Панос Каменос во интервју за радиото „Алфа989“. Лидерот на Независни Грци уште еднаш […]

Вести

Нема посоодветен предлог од Република Илинденска Македонија

Шефот на дипломатијата Никола Димитров изјави дека не гледа посоодветен предлог за решавање на спорот од Република Илинденска Македонија – Не гледам во моментов посоодветен предлог околу кој и двете […]

Вести

Нов предлог за името – „Република Илинденска Македонија“

„Република Илинденска Македонија„ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. според истите извори, било кое име па и „ Република Илинденска […]