Ознака: решение на името

Вести

Ахмети откри кога ќе се потпише договорот со Грција

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7, најави дека договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота. Договорот ќе го […]

Вести

Заев прифати ново име – ерга омнес

Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на Уставот и постепено воведување на новото име во внатрешноста на земјата, зачувување на македонскиот идентитет и македонскиот јазик, е содржаното во договорот, кој […]

Вести

Скопје и Атина постигнаа договор, новото име е Северна Македонија

Вест која може да го носи епитетот историска – Скопје и Атина постигнаа договор за новото име на Македонија. Вака вечерва беше најавена веста за постигнатиот договор меѓу Скопје и […]

Вести

Нова демократија бара Ципрас веднаш да го извести парламентот за прашањето за името

За тајна дипломатија и дека ги држи граѓаните во мрак, ја обвинуваат грчката влада од опозициската партија Нова демократија и бараат Ципрас итно да го извести парламентот за последните случувања […]

Вести

Заев избегна да ги коментира новите моменти во спорот околу името со Грција

Молк од страна на премиерот Зоран Заев околу преговорите за името на државата меѓу Македонија и Грција. Премиерот денеска имаше свое обраќање во рамките на проектот „Предизвик за млади истражувачи“, […]

Вести

Грците задоволни од отстапките на Заев

Некои, за жал, инсистираат да играат игри, бил коментарот на грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското МНР. – Имаме добар договор […]

Вести

Во 24 градови во Грција ќе се брани „грчкиот карактер на Македонија“

Грците ќе дадат уште една битка за грчкиот карактер на Македонија, пишуваат од „Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија“, организаторите на денешните протести во повикот до граѓаните објавен […]