Ознака: решение

Здравје

Спреј за нос кој може да спречи зараза од коронавирусот

Спреј за нос кој може да спречи инфекција со коронавирус на поефективен начин од досега користената заштитна опрема, покажа најновата студија.  Истражувачите од Универзитетот во Калифорнија во Сан Франциско направиле […]

Занимливости

Загатка: Пронајдете ги овцата што спие и кучето што го чува стадото

Иако велат дека броењето овци успива, обидете се да останете будни додека да ја решите оваа загатка. Можете ли да ги најдете овцата што спие и кучето што го чува […]

Занимливости

Загатка: Дали можете да ја пронајдете сметка во хаосот на масата?

Додека некои луѓе меѓу новогодишните одлуки напишале дека треба конечно да почнат со вежбање, други одлучиле да бидат уредни, па за нив е идеална оваа загатка дизајнирана од вработените во […]

Нега и убавина

Проблеми со кои сигурно ќе се соочите ова лето: Еве ги решенијата за нив

Сте изгореле преку ден, а вечерта треба да се појавите на важен настан? Нозете ви се лепат за столчето и не знаете како да се изладите? Додека го изгледате видеото […]

Македонија

Владата се надева дека заедничката комисија ќе најде решение и за Гоце Делчев

Откако бугарската министерка Екатерина Захариева најави дека Бугарија може да се повлече од работата на заедничката комисија доколку не се утврди дека Гоце Делчев е Бугарин, денес портпаролот на Владата […]

Живот

Три моќни решенија за спречување на потењето

Потењето е нормална појава, но понекогаш знае да ни создаде проблеми и да нè доведе во непријатна ситуација. Во борбата против претераното потење ви ги претставуваме овие 3 природни решенија […]