Ознака: реџеп тајип ердоган

Вести

„Ќе платиш ли и за мене“ – Путин му купи сладолед на Ердоган

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган уште еднаш покажаа дека се блиски, при гостувањето на Ердоган на авијациската изложба во близина на Москва, кога Путин […]

Вести

Ердоган: Турција може да ја преиспита својата позиција за членство во ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа изјави дека Анкара може да ја преиспита својата позиција за приклучувањето кон Европската Унија, доколку биде оставена да чека уште долго и доколку се […]

Вести

Ердоган: Не одам кон диктатура, може да умрам во кој било момент

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Си-Ен-Ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“.– […]

Вести

Ердоган ги повика турските Курди да ги поддржат уставните измени

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа на митинг во градот Дијарбекир себе си се прогласи за „чувар на мирот“ и ги повика Курдите во Турција на референдумот на 16 април […]

Вести

Ердоган: Каде се парите што ЕУ ги вети за примањето на мигрантите?

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ја обвини Европската Унија дека недоволно финансиски ја помогна Турција, иако тоа го вети во рамки на спогодбата за мигрантите.ЕУ вети шест милијарди евра […]

Вести

Ердоган: Операциите на Турција во Сирија се насочени кон ИД и ПДС

Турција почна со операции во северна Сирија насочени кон ИД и сириски курдски борци за да стави крај на нападите по турската граница, објави денеска претседателот на Турција Реџеп Таип […]

Вести

Турција и САД во преговори за екстрадиција на Ѓулен

Претставници на Министерството за правда и на Министерството за надворешни работи на САД денеска во Анкара почнаа разговори со турските колеги за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетхулах Ѓулен, јави Ал […]

Вести

Ердоган: Нема разлика помеѓу Ѓулен и ИД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа за крвавиот самоубиствен бомбашки напад на свадба која се случи во Газиантеп, изјави дека терористичката група “Исламска држава” најверојатно го извршила нападот за време […]