Ознака: реџеп тајип ердоган

Меѓународен фудбал

Најдобриот турски фудбалер е обвинет за тероризам

Турција издаде потерница за фудбалската легенда Хакан Шукур поради неговото евентуално учество во обидот за преврат на 15 јули, пренесе агенцијата Анадолија.Голгетерот и освојувач на бронзен медал од Светскиот шампионат […]

Вести

Над 35 000 луѓе приведени во Турција по неуспешниот пуч

Турските власти приведоа вкупно 35.022 луѓе поврзани со минатомесечниот неуспешниот воен удар, изјави денеска владин претставник.Повеќе од половината од приведените или 17.740 лица се официјално упасени, а 11.597 биле ослободени, […]

Вести

ФАТЕНИ НА ДЕЛО: Еве го доказот дека САД учествуваше во турскиот пуч: ФОТО

Се појавуваат нови докази дека САД учествувале во обидот за државен удар во Турција, и дека пред пучот имале состаноци што укажуваат на нивна вклученост.На фотографијата е амбасадорот на САД […]

Вести

Турција издава втор налог за апсење на Ѓулен по обидот за пуч

Обвинителството во Измир издаде налог за апсење на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч на 15 јули, јави турската телевизија НТВ.Според информациите […]

Вести

Вкупно 167 турски генерали се распоредени на нови работни места

Турското Министерство за одбрана распореди 167 генерали на нови работни места, по големите промени во војската спроведени по неуспешниот државен удар на 15 јули.Во декретот се наведува дека 94 генерали […]

Вести

Отпуштени над 66.000 државни службеници во Турција по обидот за пуч

Бројот на државни службеници во Турција, кои се отпуштени од работа по обидот за преврат, надмина 66.000 лица, јави ТАСС.Според податоци на агенцијата  Анадолија, досега се отпуштени 66.036 лица, од […]

Вести

Издадени се налози за апсење на 47 турски новинари

Турските власти денеска издадоа налози за апсење на 47 новинари. Апсењата се во рамки на истрагата против лица поврзани со исламскиот проповедник Фетула Ѓулен.Имено, официјална Анкара го обвини Ѓулен дека […]

Вести

Турција планира да вработи нови 20.000 професори по неуспешниот државен удар

Турските власти соопштија дека планираат да вработат 20.000 наставници кои треба да ги заменат отпуштените од чистката, што е преземена по неуспешниот обид за пуч во оваа земја, јави Танјуг.Турскиот […]