Ознака: реџеп тајип ердоган

Вести

Покренати обвиненија против 99 турски генерали за учеството во обидот за пуч

Турските власти денеска покренаа обвиненија против 99 генерали, поради нивна вмешаност во обидот за воен удар во земјата во ноќта меѓу петокот и саботата.Како што јавија турските медиуми, покрај веќе […]

Вести

Турските разузнавачи знаеле дека ќе има обид за пуч

Турската војска денес потврди дека преку разузнавачки канали знала дека ќе дојде до обид за државен удар.-Турската национална разузнавачка агенција дознала на 15 јули дека ќе дојде до обид за […]

Вести

За воениот удар во Турција се обвинети 85 генерали и адмирали

Вкупно 85 турски генерали и адмирали се притворени и ги очекува судски процес под обвинение за учество во неуспешниот обид за државен удар во Турција, јави денеска агенцијата Анадолија.Десетици други […]

Вести

КОЈ стои зад пучот во Турција: Ова се главните ТЕОРИИ!

Реџеп Тајип Ердоган триумфално го започнал апсењето на судии, непослушен воен кадар и останатите домашни предавници, за кои смета дека учествувале во обидот за пуч против него. Прашањето од милион […]

Вести

Ердоган: Народот бара смртна казна за пучистите

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа изјави дека турскиот народ сака смртна казна за учесниците во неуспешниот воен пуч, во кој беа убиени повеќе од 200 лица.Ердоган истакна дека турскиот […]

Вести

Повеќето од старешините на чело на пучот биле Албанци

Повеќето старешини кои го организирале обидот за државен удар во Турција се со албанско потекло.Веста ја пренесува „Шќиприа име“ под наслов „Воен пуч во Турција, повеќето од старешините се Албанци. […]

Видео

ВИДЕО: Напад на пучистите врз безбедносната служба на Турција

Објавени се видео снимки од нападот на Националната известувачка служба на Турција (МИТ) изведена во петокот вечерта. Првиот напад е изведен во главниот влез на зградата.Обидот за државен удар почнал […]

Вести

Генералот Озтурк призна дека учествувал во пучот

Поранешниот командант на турското воено воздухопловство, генерал Акин Озтурк признал пред обвинители дека имал улога во организирање на обидот за државен удар во Турција, јави Анадолија.Озтурк беше приведен на 16 […]