Ознака: реџеп тајип ердоган

Вести

Турските обвинители со полицијата влегоа во базата Инџирлик: Ердоган прави детален претрес

Турските обвинители со полицијата влегле во базата воздухопловната база Инџирлик која ја користат воздухопловните сили на САД и Турција. Претресот на базата се извршува поради сомнение за поврзаност помеѓу офицерите […]

Вести

ДОСЕГА НЕОБЈАВЕНО ВИДЕО од нападот на хотелот во кој престојувал Реџеп Ердоган!

Турската новинска агенција Анадолија објави видео снимка од нападот на хотелот во Мармарис во кој отседна турскиот претседател Реџеп Таир Ердоган за време на обидот за воен удар.Специјалните полициски единици […]

Вести

Турција ги обвини САД за државниот удар

Турскиот министер Сулејман Сојлу ги обвини Соединетите Американски Држави дека стојат зад неуспешниот државен удар, пренесува ТВ Хабертурк.Министерот за труд го изјавил ова во емисија во живо, пренесуваат турските медиуми. […]

Вести

Кери не добил барање за екстрадиција на Ѓулен

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека не добил барање за екстрадиција на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој со години живее во егзил во САД.Кери за време на посетата на […]

Вести

Пучистите уапсени: заврши акцијата во седиштето на Генералштабот во Анкара

Турските сили за безбедност ја завршија операцијата против пучистите во седиштето на Генералштабот на турската армија во Анкара, јави турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.Фракција во вооружените сили се обиде да ја собори […]