Ознака: реџеп тајип ердоган

Вести

Турција: Уапсени 2839 војници, сменети 2745 судии

По пропаднатиот синоќешен пуч турските власти сменија вкупно 2745 судии.Оваа информација беше објавена од страна на турската телевизија НТВ кои се повикуваа на Високиот совет на судии и јавни обвинители. […]

Вести

ШАРЕНО ЛУДИЛО: Опозиционерите посакуваат турско сценарио во Македонија!

Крвавите пресметки помеѓу војската, полицијата и граѓаните во Турција резултираа со илјадници повредени и над 100 мртви лица.И денес траат тензиите во земјата, а поддржувачите на турскиот претстедател Реџеп Таип […]

Вести

Столтенберг ја поздрави силната поддршка од народот за туската власт

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека сите припадници на персоналот и на воените единици на Алијансата во Турција се безбедни и го поздрави масовното излегување на Турците […]

Вести

Еве како изгледа канцеларијата на турскиот премиер по обидот за државен удар

Во вчерашниот неуспешен обид да се изврши државен удар во Турција, беа уништени бројни државни институции.Пучистите за време на извршувањето на државниот удар пукале од хеликоптери и тенкови кон зградата […]

Вести

Мас: Власта може да се смени само на избори!

Германскиот министер за правда Хајко Мас денеска преку својот профил на социјалната мрежа го искажа својот коментар за настаните во Турција. Според него само избори се легитимен начин за промена […]

Вести

Грузија ја затвори границата кон Турција

Властите во Грузија наредиле да се затворат граничните премини со Турција поради државниот удар и нестабилноста во оваа земја.Премиерот Гиорги Квирикашвили рекол дека Националниот совет за безбедност утврдил „закани кои […]

Вести

Еве КОЈ е предводникот на државниот удар во Турција!

Поранешен командант на воздухопловните сили Аким Озтурк е осомничен дека е еден од лидерите на државниот удар, кој вчера беше неуспешно изведен во Турција.Властите во Турција веќе една година се […]