Ознака: Рим

Занимливости

Кафуле во Рим во кое разговорите за коронавирусот се строго забранети

Натписот над шанкот е јасен- забрането е да зборувате за коронавирусот и за сè што е поврзано со него. Менаџерка на мало кафуле во предградие во Рим сака да им […]

Вести Македонија

Заев ќе оди во Рим на средба со Конте, проширувањето ќе биде тема и во ноември

Премиерот Зоран Заев на 29 октомври ќе оди во Рим на средба со претседателот на италијанската Влада, Џузепе Конте, по најавите на Италија дека ќе побара повторно отворање на прашањето […]

Избор на уредникот

Карта на Европа со сите држави и граници низ 3000 години. Погледајте ја МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА (видео)

Карта на Европа со сите држави и граници низ 3000 години. Погледајте ја МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА, нејзината големина и број на жители како и влијание во времето на Филип и Александар. […]

Вести

Во фонтаната „Ди Треви“ во Рим потече црвена вода

Во познатата фонтана „Ди Треви“ во Рим потече црвена вода, што предизвика забуна и меѓу туристите и кај властите.Сепак, се покажа дека тоа е дело на активистот-уметник Грацијано Чекини, кој […]

Вести

Македонец протеран од Рим поради врски со радикалниот ислам

Италија протера државјанин на Албанија и еден oд Македонија, поради поврзаност со радикалниот ислам, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Италија.Полицијата во Бари ги следела 36- годишниот Македонец и […]